خانه / سلامت / تازه‌های پزشکی / کسانی که میگرن دارند روزه بگیرند یا نه ؟ : روزه گرفتن برای میگرن خطر دارد

کسانی که میگرن دارند روزه بگیرند یا نه ؟ : روزه گرفتن برای میگرن خطر دارد

کسانی که میگرن دارند روزه بگیرند یا نه ؟

برخی از متخصصین مغز و اعصاب، عنوان کرده اند که روزه ممکن است موجب تشدید حملات میگرنی در افراد مبتلا به میگرن بشود به همین علت به افرادی که دچار اذیت جسمی و روحی از روزه گرفتن می‌شوند توصیه می‌شود از روزه گرفتن خودداری کنند. دکتر پاک‌نژاد، متخصص مغز و اعصاب با بیان  این موضوع که گرسنگی، افت فشار خون، کاهش آب بدن، خواب کم و کاهش و یا قطع مصرف نیکوتین و کافئین از جمله مهم‌ترین علل بروز سردرد در ماه  مبارک رمضان می باشند، گفت: میگرن و سردردهای تنشی از شایع‌ترین سردرد ها در کشور ایران هستند. فردی که به سردرد تنشی مبتلا است می‌تواند زندگی طبیعی، کار و تحصیل خود را ادامه دهد اما هنگام تشدید میگرن فرد مبتلا قادر به انجام هیچ‌گونه کار دیگری نخواهد بود د و از زندگی، کار و تحصیل بازمی‌ماند.

این متخصص با بیان این حقیقت که گرسنگی، خستگی، تشنگی، استرس، بی‌خوابی و بی‌نظمی موجب تشدید سردرد در افراد میگرنی می‌شود، عنوان کرد: بنابراین روز‌ه‌داری ممکن است موجب تشدید دردهای میگرنی شود به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که با روزه‌داری دچار تشدید دردهای میگرنی می‌شوند برای حفظ سلامتی از روزه گرفتن خودداری کنند اما آن دسته از افرادی که دچار علائم نمی‌شوند می‌توانند روزه  هایشان را بگیرند.

این عضو هیات مدیره ی انجمن سردرد ایران، در ادامه خاطر نشان کرد : مصرف مواد غذایی سرشار ار ادویه، ترشی، سوسیس و کالباس، پیاز و در برخی موارد سیر و گوجه می‌تواند موجب تشدید دردهای میگرنی شود به همین دلیل بیماران که در ماه رمضان روزه می‌گیرند نباید این مواد را در وعده افطار یا سحر استفاده کنند. پاک‌نژاد گفت: پرخوری و کم‌خوری و کم‌خوابی یا  حتی خوابیدن بیش از اندازه نیز موجب بروز سردرد های میگرنی می‌شود بنابراین این دسته از بیماران باید در ماه رمضان نظم غذایی و خواب خود را به خوبی رعایت کنند. تا دچار سردرد نشوند. وی همچنین به این نکته اشاره کرد: به افراد مبتلا به میگرن توصیه می‌شود قبل از روزه‌داری با پزشک خود مشورت کنند و با اصول روزه گرفتن آشنا شوند زیرا رعایت این نکات موجب پیشگیری از بروز سردرد و علائم آن می‌شود.

کسانی که میگرن دارند روزه بگیرند یا نه ؟ : روزه گرفتن برای میگرن خطر دارد
کسانی که میگرن دارند روزه بگیرند یا نه ؟ : روزه گرفتن برای میگرن خطر دارد

ضرر مصرف بیش از اندازه ی شیرینی جات در ماه رمضان را در اینجا بخوانید.

همچنین ببینید

روش اماله انواع و خواص آن

اماله کردن یا حقنه یا تنقیه یعنی چه روش اماله انواع و خواص آن؟

اماله کردن یا حقنه یا تنقیه یعنی چه و انواعی دارد؟ روش اماله انواع و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *