خانه / سلامت / تازه‌های پزشکی / نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی + دستور پزشک برای روزه داری دیابتی ها

نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی + دستور پزشک برای روزه داری دیابتی ها

نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی + دستور پزشک برای روزه داری دیابتی ها :

 با توجه به شيوع بالاي بیماری ديابت در جامعه ی کشور ما  ،افراد زیادی از مبتلايان به بيماري قند و دیابت به ويژه اکنون که در آستانه ی ماه مبارک رمضان قرار داریم. درباره ی امکان روزه داری و روزه گرفتن در این ماه مبارک سوال می کنند که با توجه به شرايط خاص آن ها ، اين مسأله اهميت حیاتی دارد . قابل ذکر است که در افراد ديابتي ممنوعيت کامل روزه داري وجود ندارد و تشخيص نهايي اينکه آيا فرد مي تواند روزه بگيرد يا خير ضرر دارد یا نه ؟ ، با صلاحديد پزشک و تصميم خود بيمار صورت مي گيرد .

 

کسانی که برای پایین آوردن قند خون قرص مصرف می کنند روزه بگیرند ؟

در صورتي که شما به بيماري مزمن ديگري مبتلا نيستيد و در حال حاضر قند خونتان در حد قابل قبولي ( در حالت ناشتا زير ۱۶۰ ) و در جدیدا دچار افت قند خون نشده ايد ، به احتمال زياد مي توانيد روزه بگيريد.با پزشکتان هم می توانید مشورت کنید.

افراد دیابتی با مصرف انسولین نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی 

تحمل روزه توسط این افراد بعید به نظر می آید. البته اگر اصرار بر روزه داشتن دارید، در صورتي که انسولين زيادي مصرف نمي کنید و طي روز دچار افت قند خون نمي شوید ، با احتياط کامل و رعايت نکاتي که بيان خواهد شد ممکن است بتواند دوره روزه داري را بدون خطر پشت سر بگذارد .ولی توصیه نمی شود.

روزه گرفتن دیابتی ها عوارض دارد ؟

خطرناکترين عارضه ی روزه داري در این ماه مبارک برای شما  ، کاهش بيش از حد قند خون است . شما طي روزه داري بيش از هر چيز بايد مراقب باشيد که قند خونتان زياد افت نکند .

نحوه ی فهمیدن  افت قند

افت قند خون با علامت هايي چون ضعف و بي حالي شديد ، عرق سرد فراوان ،‌ تپش قلب ، سرگيجه ، تاري ديد ، گرسنگي زیاد و لرزش بدن و در نهايت امر بيهوش شدن قابل تشخیص است.

در صورت افت قند

در صورتي که شما دستگاه اندازه گيري کننده قند خون چدر اختيار داريد سریعا باید قند خونتان را اندازه بگيريد .در صورتي که قند خون شما چیزی حدود کمتر از ۵۰ باشد . حتماً روزه خود را افطار کنيد . اگر وسیله ی اندهزه گیری نداريد ، با پيدايش چنين علائمي ، سريعاً روزه خود را افطار نماييد و با مصرف شربت يا شيريني مختصر از عوارض بعدي حتما پيشگيري کنيد .

رعایت رژیم دیابت همچنان اجباری است ؟

حتی در این ماه مبارک رعايت رژيم ديابتي کاملا  الزامي است . شما طي ماه رمضان بين افطار تا اذان صبح مواد غذايي مصرف مي کنيد لذا بايد نکاتي را رعايت نماييد که قندخون شما در اين فاصله بيش از حد بالا نرود .

میزان کل مواد غذایی مصرفی رژیم مانند قبل است ؟

بله حتماً باید مثل قبل باشد، شما نبايد کالري دريافتي خود را در ماه رمضان نسبت به قبل افزايش و یا کاهش بدهيد . به ويژه مصرف مواد قندي شيرين از جمله زولبيا و باميه را محدود کنيد  در اینجا می توانید مضرات مصرف این مواد را بخوانید.. در صورت تمايل شديد به مواد شيرين مي توانيد از مربا يا نوشابه هاي رژيمي استفاده نماييد و يا هنگام افطار دو عدد خرما همراه با نوشيدني مانند چاي مصرف کنيد .

چگونگی وعده های رژیم

البته که بهتر است  با يک افطار ساده  تقریبا شبیه به صبحانه  شروع کنید  و شام را با فاصله ۲-۱ ساعت بعد صرف نماييد . قبل از خوابيدن هم مي توانيد غذاي مختصري ( مشابه عصرانه ) بخوريد . سحري را حتماً نوش جان کنيد .

سحری الزامی است ؟

بله اگر به سحری نرسیدید  از روزه گرفتن در آن روز منصرف شويد چرا که احتمال پايين افتادن قند خونتان و عوارض دگير زياد است .

نوشیدن آب و مایعات ؟ نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی

بهتر اين است که آب را به میزان کافی حتما  بنوشيد تا طي روز دچار کمبود آب بدن نشويد . توصيه مي شود بعد از خوردن سحري و قبل از شروع روزه ، حداقل ۲-۱ ليوان آب بنوشيد .

بالا رفتن قند بعد افطار را چه باید کرد ؟

در صورتاین که  امکان قند خونتان را اندازه گيري کنيد اگر بالاي۲۵۰ بود بايد شب بعد ۲۰ درصد از کالري دريافتي خود کم کنيد تا دچار مشکل نشويد به هر حال متوجه باشيد که اگر قند خونتان هنگام شب بالا باشد . نتايج مثبت روزه داري عايد شما نخواهد شد .پس منصرف شوید. نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی 

بالا رفتن قند در هنگام سحر؟

در اين صورت هم اگر قند خونتان بالاي ۲۰۰ باشد بايد از مواد غذايي سحري خود ۲۰ درصد کاهش دهید . اما اگر قند خونتان بالاي ۳۵ بود . توصيه مي شود که اصلاً روزه نگيريد .

استراحت یا فعالیت بدنی ؟

فعاليت بدني شما بايد در حد معمولو باشدو زیاد نباشد  و استراحت زياد هم خیلی به نفع شما نيست . اموري که به فعاليت جسمي شديد نياز دارد را بهتر است بعدازظهرها انجام ندهيد تا از افت شديد قند خون پيشگيري نماييد . نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی 

ورزش کنیم ؟

ورزش سبک و کم ۱۵-۱۰ دقيقه اي هنگام صبح احتمالاً برايتان مناسب است . اما ورزش هنگام بعد ازظهر و قبل از افطار مي تواند مشکل ساز شود . بايد در صورت امکان طي شب ها زماني را به ورزش اختصاص دهيد .

مصرف قرص ؟

به طور کلي قرص هاي مصرفي صبح و ظهر را همزمان با هم در هنگام افطار و قرص شبانه را پيش از سحري مصرف نماييد . البته اگر قند خونتان تحت کنترل مي باشد ، ممکن است تحت نظارت پزشک بتوانيد تعداد قرص هايتان را کم کنید.

فراموشی در مصرف قرص

از آنجا که عدم مصرف مايعات طي روز مي تواند به غليظ شدن خون و بالاتر رفتن قند خون و عوارض نا خوشایند دیگری منجر بشود . لذا توصيه مي کنیم حتماً قرص خود را به موقع مصرف کنيد و اگر فراموش کرديد ، خصوصاً در صورتي که معمولاً قند خونتان بالاست ، بهتر است و توصیه می شود آن روز را روزه نگيريد .

زمان آزمایش خون کی باشد؟

بهترین روش آن است که  که هر بيمار ديابتي که روزه مي گيرد گلوکومتر و دستگاه در اختيار داشته باشيد و قبل از افطار ، دو ساعت بعد از افطار و پيش از سحري ، قند خون خود را اندازه گيري نمايد . اما در صورتي که گلوکومتر در دسترس نداريد ، بهتر است آزمايش هاي خود را تحت کنترل پزشک و در زمان تعيين شده انجام دهيد در ماه رمضان بررسي قند خون ناشتا بايد قبل از افطار صورت گيرد که اين بسيار کمک کننده است . نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی 

تاثیر روزه در چربی خون

اگر رژيم خود را به خوبی  رعايت کنيد ، مي توانيد انتظار داشته باشید که  کلسترول و تري گليسريد خونتان هم کم شود . اين مسأله در پيشگيري از بيماريهاي قلبي – عروقي هم به شما کمک مي کند . طي ماه رمضان رژيم غذايي در بسياري از خانواده ها حاوي مواد قندي و نشاسته اي فراوان است که ضمن اثر نامطلوب بر قند خون ، تري گليسريد خون را هم بالا مي برد .

آيا افراد مبتلا به  ديابت که به گونه ای دچار عوارض مزمن ديابت بر کليه ها ، چشم ، قلب و … شده اند ، مي توانند روزه بگيرند ؟

ممکن است برخي از اين افراد با روزه گرفتن دچار مشکل حادي نشوند ولي براي پيشگيري از پيشرفت عوارض مزمن ، بهتر است روزه نگيرند و يا با متخصص مربوطه مشورت کنند و از توصیه های متخصص بهره مند شوند.

نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی
نحوه ی روزه گرفتن برای افراد دیابتی

همچنین ببینید

روش اماله انواع و خواص آن

اماله کردن یا حقنه یا تنقیه یعنی چه روش اماله انواع و خواص آن؟

اماله کردن یا حقنه یا تنقیه یعنی چه و انواعی دارد؟ روش اماله انواع و …