خانه / اخبار / مناسبت روز بهره وری و بهینه سازی مصرف : ۱ خرداد به مناسبت روزه بهره وری

مناسبت روز بهره وری و بهینه سازی مصرف : ۱ خرداد به مناسبت روزه بهره وری

۱ خرداد ماه به مناسبت روز بهره وری و بهینه سازی مصرف مروری بر معنای بهره وری و چگونگی آن در کشور ها داریم.

بهره‌وری به چه معناست ؟  از مفاهیم اقتصادی و مدیریتی بهره وری است که اینگونه تعریف می‌شود : «مقدار و میزان کالا و یا خدمات تولید شده در مقایسه با هر واحد از انرژی و یا کار هزینه شده بدون کاهش کیفیت یا به این شکل: اثربخشی ضربدر کارایی». به  عبارن دیگر منظور از بهره‌وری، عبارت است از : بدست آوردن حداکثر سود ممکن، با بهره گیری و استفاده بهینه از همان نیروی کار، توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان، مکان و امثالهم به منظور ارتقای رفاه در جامعه. بهره وری به نسبت کار انجام شده به کاری که باید انجام می‌شده اطلاق می‌شود. به عبارت دیگر بهره­ وری به معنای استفاده مطلوب، مؤثر و بهینه از مجموعه امکانات، ظرفیت­ ها، سرمایه ­ها، نیروها و منابع می باشد . به عبارتی دیگر، بهره وری برابر است با، تقسیم ستانده شده به داده شده ، که در سطح ملی ستانده عبارت است از ارزش افزوده ی ملی یا تولید ملی. در این رابطه، نهاده نیز عبارت است از زمان بالقوه برای کار و فعالیت. برخی به اشتباه بهره‌ وری را تنها سخت‌ تر کار کردن می‌دانند؛ در صورتی ‌که معنا و مفهوم بهره ‌وری را می‌توان آگاهانه ­تر کار کردن بیان کرد.

امروزه در کلیه ی کشور ها، چه کشورهای توسعه یافته و چه در حال توسعه مثل ایران ، بهره‌ وری به اولویتی ملی تبدیل شده است. ارتقای بهره وری جزء جدا نشدنی مدیریتی در کشور است و همه طراحان، تولید کنندگان و مدیران کشور به نحوی با آن سروکار خواهند داشت. سازمان ملی بهره وری ایران به عنوان کانون هماهنگی و برنامه ریزی بهره­ وری کشور می باشد. سازمان بهره وری به عنوان پیشنهاد دهنده اهداف و اولویت ها و تدوین شاخص های بهره وری، زمینه های مربوط به بهبود کیفیت و اثربخشی را در مدیریت کشور فراهم  می کند.

البته گفتنی است ، جشنواره ای  هر ساله تحت عنوان جشنواره ملی بهره وری – البته بدون توجه درخور به بحث بهره وری و منابع طبیعی و محیط زیست – از سال ۱۳۸۸ در ایران برگزار می شود که توجه آن به بحث صنعت و بازرگانی معطوف است. این در حالی است که سازمان بهره وری آسیایی (APO) توجه به محیط زیست و بهره وری سبز را اولین اولویت در سال ۲۰۱۲ قرار داده است.

مناسبت روز بهره وری و بهینه سازی مصرف
مناسبت روز بهره وری و بهینه سازی مصرف

همچنین ببینید

برنامه بازی های تیم ملی والیبال در لیگ جهانی 2017

برنامه ی بازی های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۷

 برنامه ی بازی های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۷ برنامه بازی های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *