خانه / روان‌شناسی / جنسی و زناشویی / عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط

عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط

عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط  کم نیست  در اینجا فاکتورهای متعدد جسمی و روانی می توانند روی میل جنسی اثرگذار باشند لذا اگر دچار این مشکل هستید عوامل شایع از بین برنده میل جنسی را در سخنگو بخوانید.

استرس از عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط

شما ممکن است جزو افرادی باشید که وقتی تحت فشار استرس قرار دارند می توانند همچنان کارهای زیادی را به خوبی انجام دهند ولی احساس یا تمایل جنسی به احتمال زیاد جزو این موارد نخواهند بود. استرس شغلی ، مشکلات مالی ، حتی مراقبت از یک بیمار در خانواده و سایر استرس ها نیز می توانند به شدت  میل جنسی را کاهش دهند.برای کنترل سطح استرس  بهتر است یا مهارت های مدیریت استرس را فرا بگیرید یا با یک مشاور تماس بگیرید و کمک بخواهید.

مسائل حل نشده در بین زوجین

یکی از رایج ترین ترین علل کاهش میل جنسی مشکلات ارتباطی حل نشده هستند.بخصوص برای زنان که نزدیکی عاطفی یکی از عناصر اصلی در بروز میل جنسی است.عصبانیت های پنهان ، روابط ضعیف، خیانت  و سایر موانع روابط عاشقانه می توانند سبب خارج شدن میل جنسی از مسیر نرمال گردند.

الکل

نوشیدن یک یا دو لیوان نوشیدنی الکلی لزوما سبب سرحال شدن نمی شود. الکل بطور شناخته شده ای سبب کاهش مهار جنسی می شود. اما همچنین سبب کاهش تمایل جنسی نیز می شود.و حتی اگر سبب کاهش میل جنسی هم نشود ، مسمومیت با الکل (مستی) سبب خاموشی تمایلات همسر خواهد شد.

خواب خیلی کم

اگر میل جنسی شما برانگیخته نمی شود شاید صبح خیلی زود از خواب بیدار شده اید و یا شاید شب خیلی دیر وقت خوابیده اید در واقع  شاید به اختلال بی خوابی یا حتی وقفه تنفسی حین خواب مبتلا هستید و نمی دانید ؟به هر شکل هر چیزی که خواب شما را مختل کند میل جنسی شما را نیز مختل خواهد کرد.خواب اندک ایجاد خستگی می کند و خستگی میل جنسی را نابود خواهد کرد پس به این نکته توجه کنید.

پدر یا مادر شدن

والد شدن خودش باعث از بین رفتن میل جنسی نمی شود. اما احتمالا دشوار است که در موقعیت معاشقه قرار گرفت در حالیکه بچه ها  هستند.گرفتن پرستار بچه برای برخی از مواقع جهت برنامه ریزی برای روابط جنسی لازم است.والدین باید سعی کنند روابط جنسی خود را در زمان خواب کودک خود زمانبندی کنند و از این امر دور نشوند.

داروها از عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط

داروهایی که عموما باعث کاهش میل جنسی می شوند در زیر آمده :

  • ضد فشار خون
  • قرص های پیشگیری از بارداری
  • انتی هیستامین ها
  • شیمی درمانی
  • پروژسترون های صناعی
  • فیناسترید (finasteride)
  • ضد ویروس ایدز
  • ضد افسردگی ها

تعویض داروی مصرفی یا کاهش دوز مصرفی (البته فقط با دستور پزشک) گاها سبب رفع مشکل می شود.سایر داروها هم ممکن است روی میل جنسی تاثیر داشته باشند.هر وقت بلافاصله پس از شروع مصرف یک داروی جدید میل جنسی تان شروع به کاهش کرد با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

اعتماد به نفس پایین و تصویر بدنی منفی

بسیار دشوار است که احساس جذاب بودن کنید در حالی که اعتماد به نفس شما از وجود تصویر بدنی منفی (خودانگاره جسمی ضعیف) در عذاب است .بطور مثال خجالت کشیدن بدلیل بیش از حد گنده بودن(حتی اگر واقعا اینطور نباشید) سبب خاموش شدن عشق شما می شود.اگر همسرتان چنین احساساتی دارد ،اطمینان و اعتماد بخشیدن به او که شما هنوز او را جذاب می دانید بسیار کمک کننده است.کار کردن در بیرون از منزل نه تنها سبب افزایش اعتماد به نفس می شود بلکه همچنین سبب بهبود میل جنسی نیز می شود.

عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط
عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط زوجین

چاقی

وجود وزن بیش از اندازه یا چاقی با وجود اختلالاتی در عملکرد جنسی ، میل جنسی و رضایت جنسی همراه است.دلیل این امر واضح نیست اما شاید بدلیل اعتماد به نفس پائین ، عدم وجود روابط رضایت بخش ، نگاه جامعه (ننگ اجتماعی) و سایر مشکلات روانشناختی باشد.

اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یک اختلال کاملا متفاوت از کاهش میل جنسی است.اما گاها افراد مبتلا به این اختلال در خصوص نحوه عملکرد جنسی خود نگران هستند و این نگرانی خودش باعث از بین رفتن میل جنسی در انها می شود.

کاهش تستوسترون

تستوسترون عامل افزایش میل جنسی است.با افزایش سن سطح این هورمون در مردان کاهش می یابد و در اکثر مردان کاهش این هورمون میل جنسی نیز افت می دهد  ولی در همه مردان این گونه نیستو نمی توان تعمیم داد .در زنان نیز میزان تستسترون با میل جنسی ارتباط دارد اما تعادل هورمونی در زنان بسیار پیچیده تر از مردان است.مشخص نیست که درمان با تستوسترون برای افزایش میل جنسی در زنان به همان مقدار که برای مردان موثر و بی عارضه است ، مفید باشد.

افسردگی

هم بیماری افسردگی و هم داروهای ضد افسردگی متاسفانه سبب کاهش میل جنسی می شوند  به هر شکل یکی از نشانه های بیماری افسردگی افت میل جنسی است. افسردگی یک بیماری جدی ولی قابل درمان است پس نا امید نشوید.

یائسگی یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده ی میل جنسی در روابط

حدود نیمی از زنان کاهش میل جنسی را در حول و حوش زمان یائسگی گزارش کرده اند ، گرچه همگی بر این باور بودند که حفظ یک زندگی جنسی فعال برایشان مهم است. علائمی نظیر خشکی واژن یا درد حین نزدیکی از راحتی یک رابطه در زمان یائسگی کم می کند.تغییرات هورمونی این دوران تنها بخشی از قصه است. خانم مسنی که موضوع میل جنسی برایش مهم است باید همچنین مراقب کیفیت روابط ، اعتماد به نفس و  تصویر بدن ، داروهای مصرفی و سلامت جسمی خود باشد.

روابط عاشقانه نه چندان خوب

رابطه جنسی بدون عشق یعنی کشتن میل جنسی.اگر زندگی جنسی شما در حالت ثبات است ، سعی کنید بیشتر برای روابط عاشقانه غیر جنسی هم با هم وقت بگذارید. با هم صحبت کنید ،یکدیگر را  درآغوش بکشید و یا ماساژ دهید . ابراز احساس عشق بدون اجبار برای رابطه جنسی را یاد بگیرید و از تاثیرات آن بهره‌مند شوید. با ایجاد عشق ، میل جنسی نیز ایجاد شده و یا افزایش می‌یابد.

همچنین ببینید

روش اماله انواع و خواص آن

اماله کردن یا حقنه یا تنقیه یعنی چه روش اماله انواع و خواص آن؟

اماله کردن یا حقنه یا تنقیه یعنی چه و انواعی دارد؟ روش اماله انواع و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *