خانه / روان‌شناسی / شخصیت پولکی داری یا نه ؟ :پول چقدر برای شما مهم است

شخصیت پولکی داری یا نه ؟ :پول چقدر برای شما مهم است

شخصیت پولکی داری یا نه ؟ اگر دوست دارید از  میزان پولی بودن شخصیت خود آگاه شوید تست زیر را انجام دهید. باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و آنگاه براساس این نکات، درک بهتری از رویکردهای مالی خود به دست آورید. طبیعی است که درک شرایط، بخش قابل توجهی از مسیر مدیریت مالی را تسهیل خواهد کرد. برای جواب به شخصیت پولکی داری یا نه ؟ تست زیر را بزنید.

 

  به پرسش های زیر با دقت جواب دهید و در پایان با جواب ها خودتان را ارزیابی کنید . تا بفهمی شخصیت پولکی داری یا نه ؟

۱- بهترین توصیف از اتاق خواب فرزندتان در آینده چیست:

الف- پر از وسیله ی بازی، کتاب و لباس است شما عاشق خرید چیزهای تازه برای کودک خود هستید.

ب- تمیز و مرتب است. جایی است که کودک در آن می خوابد، وسائل شخصی اش را قرار می دهد و از تعداد محدودی کتاب یا اسباب بازی نیز موجود است.

ج- همه چیز در آن پیدا می شود. هرچیزی که به درد می خورد یا نه

د- تقریبا خالی است. علاقه زیادی به خرید لوازم ندارید.

ه-  تقسیم بندی مناسب  به طوری که هم وسائل کافی برای کودک وجود دارد و هم فضای بازی مناسبی در اختیار او قرار می گیرد.

۲- در قرعه کشی فروشگاه ها برنده ۳۰ میلیون پول شده اید؛ چگونه پول  خرج می کنید؟

الف- تمام پول را برای سفر  صرف می کنید. یا آن را برای خرید لوازم خانه، لباس، اسباب بازی برای فرزندتان و دیگر لوازم جذاب هزینه می کنید.

ب- پول به دست آمده را پس انداز می کنید شاید به درد خورد.

ج- سعی می کنید  با کمک آن بدهی ها را بازگردانید.

د-  آن را برای هزینه های زندگی صرف می نمایید.

ه- نیمی از آن را در صندوق های موجود سرمایه گذاری می کنید. الباقی مبلغ را نیز برای خرید لوازم جذاب یا سفر هزینه می کنید.

۳- هر چند وقت یک بار برای خودتان ولخرجی می کنید یا نه ؟

الف- پول را صرف خواسته های خانواده می کنید.

ب- پاسخ این سوال را به درستی نمی دانید.  آیا خریدهای کوچک خانه نیز ولخرجی محسوب می شود یا نه ؟

ج- تلاش می کنید که به طور کلی از ولخرجی پرهیز کنید. اما گاهی اوقات نمی توانید مانع خود شوید و کمی ولخرجی می کنید.

د- بسیار کم ولخرجی می کنید. زمانی که برای خرید می روید، به سرعت و در اولین فروشگاه خرید را انجام می دهید و به خانه بازمی گردید.

ه- پول خود را در زمینه های مناسب خرج می کنید. در عین حال مراقب هستید که بیش از اندازه ولخرجی نشود.

۴- آیا تا به حال خرج شدن پول را از همسر خود مخفی کرده اید؟

الف- گاهی اوقات. اما همیشه کار به خوبی پیش نرفته و در مورد شیوه خرج شدن پول میان شما دلخوری ه وجود آمده است.

ب- نه. با غرور هزینه ی کم  خود را  نشان می دهید.

ج- بله، از انجام این کار پشیمان هم هستم.

د- بله اما نه به صورت عمدی. گاهی اوقات فراموش کرده اید .

ه- هرگز میان شما صداقت کامل وجود ندارد.

۵- چه احساسی درباره وام های بانکی یا خریدهای  اعتباری دارید؟

الف- خیلی هم عالیست به طور مداوم از آنها استفاده می کنید و سعی دارید بدهی ها را به موقع پرداخت کنید.

ب- علاقه ای زیاد به خرید کالاها با استفاده از بدهی ندارید. در مواقع ضروری  استفاده می کنم.

ج- سعی می کنید به طور کلی وام نگیرید . بدهی خوب نیست..

د-  بدتان نمی آید اما  مهارت کافی برای مدیریت بازگشت پول ندارید. گاهی بازپرداخت اقساط را از یاد می برید.

ه- از نظر شما وام ها ابزاری مفید هستند. می توان در موارد مناسب از آنها استفاده کردالبته با دور اندیشی.

۶- لوازم مورد نیاز فرزندتان را از کجا خریداری می کنید؟

الف- هر جا برای کودک جذاب تر  باشد. چندان تفاوتی نمی کند که کالا با چه قیمتی دارد.

ب- فروشگاه های اختصاصی کودکان بسیار گران هستند. لوازم مورد نیاز را به صورت دسته دوم و یا زیر قیمت خریداری می کنید. اگر بخواهید چیزی جدید بخرید، زمان زیادی را برای مقایسه فروشگاه ها و یافتن بهترین گزینه صرف می کنید.

ج- بستگی دارد. گاهی اوقات به آسانی وسیله مورد نیاز را می خرید و گاه سخت گیرتر هستید.

د- وسایل مورد نیاز را به سرعت خریداری می کنید. به همین دلیل اغلب موارد با مشکلاتی از قبیل کوچک شدن لباس یا کفش کودک مواجه می شوید.

ه- پس از مقایسه قیمت و یافتن مکان های مناسب خرید می کنید. اما همیشه کالاهای مناسب و نو را برای کودکتان تهیه می کنید. در این کار آینده را نیز مورد توجه قرار می دهید.

۷- فرزند شما ۵ ساله می شود، جشن تولد او را توصیف کنید.

الف- همه را دعوت کرده اید. غذای زیادی تهیه کرده و لوازم تفریح فراوانی آماده کرده ایدو خب در آخر می فهمید پول زیادی خرج شده.

ب- بودجه ای دقیق برای مهمانی در نظر گرفته اید. مهمانی شما مدیریت شده، شادی بخش و کم هزینه است. اما برخی افراد را دعوت نکرده اید و باعث ناراحتی شدید.

ج- کاهش هزینه ها را مدنظر داشته اید و سعی کرده اید همه چیز را به صورت ارزان مدیریت کنید گرچه مهمانی گیرا نشده.

د- مهمانی را در لحظات آخر تنظیم کرده اید. در روز مهمانی به سرعت برای خرید رفته اید و لوازم و غذاها را تهیه کرده اید اما چون دقیقه نود مشغول شدید خرج اضافه هم داشتید.

ه- مطابق برنامه ای دقیق از پیش همه چیز را در نظر گرفته اید. برای مواردی که کار با اشکالی مواجه شود، یک برنامه جایگزین داشتید و به همین دلیل مهمانی موفق از کار در آمده است. هزینه ها هم متناسب است.

۸- فرزند شما برای خریدن یک اسباب بازی قصد راه اندازی کسب وکار کودکانه دارد. واکنش شما چیست؟

الف- اسبا بازی  را که می خواهد برای کسب درآمد بفروشد، یک جا از او می خرم. این به مانند یک هدیه است.

ب- به او کمک می کنم که کسب و کار مناسبی طراحی کند. نیازهای او را  ارزیابی میکنم  و آنگاه در مسیر کار نیز در کنار او هستم.

ج- او را تشویق می کنم که تا جایی که می تواند کسب وکار کند. اما بعد دچار عذاب وجدان می شود.

د- یکی از اجناس او را خودم می خرم، اما بقیه کار را به مهارت خود او واگذار می کنم.

ه- یکی از اجناس او را خودم می خرم و آنگاه در کنار هم برای کسب و کار عالی اش برنامه ریزی می کنیم .

تحلیل جواب هایی که دادید

اگر بیشتر گزینه الف زدید:

شخصیتی  دست و دلباز و پرمهر و محبت دارید. می خواهید حداکثر لذت را در زندگی ببرید. از چالش های جدید استقبال می کنید و از تغییر نمی ترسید.

نقاط قوت های شخصیت شما : پول شما را نگران نمی کند و به هر حال به زندگی رویکرد مثبتی دارید. کیفیت تجارت برای شما اهمیت زیادی دارد و این امر به شادمانی شما کمک می کند.

نقاط ضعفشخصیت شما : ممکن است ولخرجی کنید و در زمان مواجه شدن با چالش ها کنترل شرایط را از دست بدهید. به علاوه ممکن است به اشیا اهمیت زیادی بدهید و مرتبا به خرید آنها بپردازید. امری که شما را به سختی می اندازد.

استراتژی ها : بهتر است کنترل احساسات و امیال  خود را جدی بگیرید. برای این کار از قرار گرفتن در موقعیت هایی که ممکن است باعث وسوسه شدن شما شوند خودداری کنید. البته این امر به معنای محدودیت بیش از اندازه نیست. بلکه صفا باید با دقت بیشتری خرج کنید و به بلند مدت خود نیز توجه داشته باشید.

اگر بیشتر گزینه ب را زدید:

شما فردی مسئولیت پذیر و پرتوجه منظم  هستید. به ساختارها به شدت  اهمیت زیادی می دهید و کاملا براساس برنامه عمل می کنید. تصمیمات شما با دقت  گرفته می شوند و به همین دلیل برنامه ریزی در اولویت زندگی شما قرار دارد. شخصیت پولکی داری یا نه ؟ شخصیت پولکی داری یا نه ؟ شخصیت پولکی داری یا نه ؟

نقاط قوت شما: روش زندگی شما احتمال ولخرجی را از بین می برد. توانایی زیاد شما در وفاداری نسبت به بودجه باعث آهنگ مناسب در زندگی مالی شما می شود. از این روز پس از انداز کردن نیز برایتان دشوار نیست.

نقاط ضعفشما : زیاده روی در رویه های منظم ممکن است باعث خساست و بی توجهی به نیازهای شخصی و خانوادگی شود. خسیس نباشید .پرهیز از پذیرش تغییر نیز همیشه خوب نیست.

استراتژی های بهبود: انعطاف پذیری خود را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که زندگی در تغییر ت و از این رو باید برای تغییرات آمادگی داشته باشید. نیازهای خود را جدی بگیرید. ارزش زندگی در لحظات خوش آن است و نظم و پس انداز به تنهایی برای خوشبختی کافی نیست.

اگر بیشتر گزینه ج را زدید

شخصیت انعطاف پذیری دارید، نسبت به موقعیت های جدید آگاه هستید و آماده اید  راه های جدیدرا باارزیابی امتحان کنید. سازگاری شما با محیط نیز بالا است و می توانید به سرعت با شرایط جدید تطبیق یابید و موفق شوید.

نقاط قوت شما : می توانید در مواقع لزوم به خوبی پس انداز  برای آینده کنید و اگر لازم باشد به میزان ضروری و مورد نیاز هم پول خرج کنید. این راه دستیابی به رفاه مناسبی را برای شما و خانواده به همراه می آورد.

نقاط ضعف شما: قابلیت انعطاف ممکن است نوعی ابهام و عملکرد افراطی را به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر اگر تحلیل اشتباهی از شرایط داشته باشید، در نهایت با دشواری مواجه خواهید شد؛ چرا که می توانید با شرایط تطبیق یابید و این سازگاری در صورت درک نادرست نتیجه ای نه چندان مناسب دارد.

استراتژی : به وجوه عاطفی تصمیمات خود توجه داشته باشید. حتما برای شما پیش آمده است که به ناگهان خارج از رویه عمل کرده و پول خود را در مسیرهای نامتعارفی خرج کرده باشید. از این رو باید از قرار گرفتن در موقعیت هایی که سبب تحریک و خرید بیهوده می شود خودداری کنید. شما نیز به مانند دیگر افرادی ولخرج ممکن است با دردسرهای نیز  روبرو شوید. کنترل جریان پولی برای موفقیت شما اهمیت ویژه ای دارد.

اگر بیشتر گزینه د را زدید

تمرکز زیادی روی ایده ها دارید و خلاقیت شما بالا است. توانایی رویا پردازی خوبی دارید و می توانید آینده را با دقت زیادی پیش بینی کنید. نسبت به زندگی رویکردی آرام و منطقی دارید که به شما نیروی مناسب برای ادامه مسیر را می دهد.

نقاط قوت که شما دارید: شامه خوبی برای شناسایی خطرات و رها شدن از دردسرها دارید. همچنین در برابر فشارها و امیال آنی مقاومت خوبی دارید و می توانید نسبت به ایده های خود وفادار بمانید.

نقاط ضعف: کارها را به تعویق می اندازید و این باعث ضرر و زیان شما می شود. از برنامه ریزی چندان استقبال نمی کنید و تصور شما بر این است که در انجام آن موفق نخواهید بود.

استراتژی هایی که باید به کار برید : برنامه ریزی را در اولویت قرار دهید. به دقت زندگی خود را مرور کنید و پس از یافتن ارزش ها و نقاط بااهمیت، اهداف خود را تعیین کنید. آنگاه برای دستیابی به این اهداف برنامه ای دقیق را تدوین نمایید. بودجه بندی نیز نکته دیگری است باید مورد توجه ویژه شما قرار داشته باشد. انجام این کار بسیار آسان تر از آنی است که فکر می کنید. تنها باید گام نخست را بردارید.

اگر بیشتر گزینه ه را انتخاب کرده اید

شما فردی منظم، مسوول، واقع گرا و کاردان هستید. به خوبی مسیر کارها را تحلیل و با برنامه ریزی و اطمینان آنها را به انجام می رسانید.

نقاط قوت شما : در بسیاری از زمینه ها مدیریت خوبی روی زندگی خود دارید. به خوبی خرج کرده و به میزان نیاز پس انداز می کنید.

نقاط ضعف شما : با آنکه نقاط ضعف شما چندان زیاد نیست، اما به هر حال نکاتی وجود دارد که شایسته توجه است. به طور مثال، ممکن است گاهی کارها را از آنچه نیاز است آرام تر انجام دهید.

استراتژی های ازم د: به سرمایه گذاری بیشتر اهمیت دهید. پس از بررسی دقیق گزینه ها پس انداز خود را در بازارهای سودده سرمایه گذاری کنید. به علاوه بر سرعت انجام امور بیفزایید. شخصیت پولکی داری یا نه ؟ شخصیت پولکی داری یا نه ؟

شخصیت پولکی داری یا نه ؟
شخصیت پولکی داری یا نه ؟ شخصیت پولکی داری یا نه ؟     شخصیت پولکی داری یا نه ؟

 

همچنین ببینید

خانواده جونز و داگلاس- بازیگر

عکس خانواده سلبریتی ها از گذشته تا الان : سلبریتی ها و خانواده شان

عکس خانواده سلبریتی ها از گذشته تا الان یکی از موارد جالب و همیشه مورد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *