خانه / اخبار / رسوایی علمی مقالات ایرانی : جعلی بودن مقالات خبرساز شد.

رسوایی علمی مقالات ایرانی : جعلی بودن مقالات خبرساز شد.

رسوایی علمی مقالات ایرانی خبرساز شد. ۵۸  مقاله ی  نوشته شده توسط ۲۵۸ پژوهشگر ایرانی به دلیل جعل علمی و دستکاری و ادیت در مقالات چاپ شده ی دیگر، توسط ناشر مجله معتبر علمی “نیچر” به حال تعلیق در آمد.
بخش پزشکی این نهاد معتبر علمی جهانی نیز همچنین  28 مقاله را به حال تعلیق در آورد و بررسی ها در مورد ۴۰ مقاله ی دیگر همچنان ادامه دارد در همین حال گفته می شود سایت معروف اسپرینگر هم که در نشر مقالات معتبر علمی فعالیت می کند ۳۰تعداد  مقاله  ی ارائه شده توسط پژوهش گران ایرانی را از سایت خود حذف کرده است  و در مورد ۹ مقاله ی دیگر در روند بررسی است.

بررسی های اخیر و کشف شدن این سرقت های علمی هشدار جدی برای ناشران دیگر است که در مورد صحت مطلبی که منتشر می کنند دقت بیشتری خرج کنند؛ متاسفانه مورد اخیر خطری بالقوه برای جامعه علمی جهان محسوب می شود که هر چه زودتر باید برای جلوگیری از تکرار چنین مواردی راه حلی پیدا کرد.

تمامی مقالاتی که از سوی اسپرینگر در این مورد حذف شده اند گواهی از دستکاری های علمی و بازنویسی را در خود داشته اند و در ۷۰ درصد آن ها نیز سرقت علمی وجود دارد. در مقاله هایی که به BMC ارائه شده است در تمامی موارد دستکاری در تالیف اولیه به وضوح به چشم می خورد که در ۵۷ درصد آنها بازنویسی محض و در ۹۳ درصد آنها نیز سرقت علمی موجود است.

در سال ۲۰۱۵ نیز موارد مشابهی اتفاق افتاده ببود که هر دو موسسه اعلام کردند در صورت تکرار اینگونه موارد جعل مقالات از ارایه مستقیم مقالات توسط آن محقق در سایت جلوگیری به عمل می آید و تمامی مقالات وی نیز حذف خواهد شد.
با توجه به رسوایی علمی مقالات ایرانی باید دید مسئولین امر، نسبت به این رسوایی بزرگ بین المللی چه واکنشی خواهند داشت و پاسخ به ظاهر محققینی که این عمل اشتباه را در منظر  بین المللی انجام داده اند و به وجهه علمی کشور خدشه وارد کرده اند چه خواهد بود.

رسوایی علمی مقالات ایرانی
رسوایی علمی مقالات ایرانی

همچنین ببینید

برنامه بازی های تیم ملی والیبال در لیگ جهانی 2017

برنامه ی بازی های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۷

 برنامه ی بازی های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی ۲۰۱۷ برنامه بازی های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *