mp3 indir - mp3 indir - mp3 indir - mp3 indir
خانه / سلامت / تازه‌های پزشکی / بیماران کلیوی روزه بگیرند یا نه ؟ چرا ؟ : نکات مربوط به بیماری های کلیه و ماه رمضان

بیماران کلیوی روزه بگیرند یا نه ؟ چرا ؟ : نکات مربوط به بیماری های کلیه و ماه رمضان

بیماران کلیوی روزه بگیرند یا نه ؟ چرا ؟ : نکات مربوط به بیماری های کلیه و ماه رمضان

بیماری های مختلفی وجود دارد مثل  عفونت های اداری ، تومور ها ، سرطان پروستات ، تومارهای اداری ، بیماری مثانه ، بیضه و مجاری اداری با رعایت نکات پزشکی و بهداشتی روزه داری برای آنان  چندان مشکل ساز نخواهد شد.

اما سنگ کلیه بیماری دردناک و شایعه ای است که شاید چندان روز گرفتن را بی خطر نکند.  این بیماری بیشتر بزرگسلان را مبتلا می سازد و در مردان نسبت به زنان شایع تر است  افرادی که برای یکبار سنگ کلیه دفع می کنند ۵۰ در صد شانس دفع سنگ کلیه در ۱۰ سال آینده زندگی خود را خواهند داشت . پس اینکه سابقه ی سنگ کلیه داشته اید احتمالا روزه چندان برای شما مناسب نیست مگر این  که رژیم غذایی درستی را رعایت کنید و تحت نظر پزشک باشید.

بیمارانی که به طور مکرر حداقل سالی یکبار و دوبار سنگ دفع می کنند دارای کلیه های سنگ ساز هستند و این افراد حتما باید به مقدار فراوان مایعات( آب معمولی ،چای ، آب های گاز دار ، ماءالشعیر ) مصرف نمایند .یکی از دلایل مهم ایجاد سنگ های اداری مصرف کمتر مایعات در افراد به ویژه در ماههای سال گرم می باشد که باعث غلظت ادار شده و کریستالهای موجود در ادار افزایش پیدا می کند و خطرات جسمی دارد. شایع ترین نوع سنگ کلیه کلسیمی که این سنگ ها به صورت نمک های کلسیم و اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم در افراد دیده می شود.بیماران کلیوی که داروهای مدر هم مصرف می‌کنند، باید درباره روزه‌داری با پزشک معالجشان مشورت کنند. گاهی به دلیل افزایش حجم ادرار در اثر مصرف این داروها، پزشک معالج توصیه به خوردن آنها پس از افطار می‌کند تا از دست رفتن آب زیادی، باعث کم‌آب شدن بدن و ابتلا به عوارض ناشی از آن نشود.

یکی از درمان‌های اصلی و اولیه سنگ‌های کلیه، مصرف آب و مایعات فراوان است، اما از آنجا که بیماران مبتلا به این بیماری در طول روزهای گرم و طولانی روزه‌داری، قادر به نوشیدن آب و مایعات نیستند، بنابراین ممکن است احتمال عود سنگ برای آنها به‌وجود بیاید در این افراد گرفتن روزه ممکن است خطرات زیادی را در پی داشته باشد.

بیماری های دیگر کلیه چون نارسایی کلیه می‌تواند بر تغلیظ ادرار تاثیر بگذارد،‌ بنابراین برخی از این بیماران، به‌خاطر بالا رفتن حجم ادرار و عدم توانایی در تغلیظ کردن آن، دچار تشنگی های بسیار شدید در طول روز  می‌شوند. با این حساب، تشنگی، ضعف و افت فشار شدید در چنین افرادی،‌ از جمله موارد منع روزه‌داری در آنها در ماه مبارک رمضان  است. این مسئله را به خصوص  افرادی کارهای سنگین دارند باید مورد توجه قرار دهند که ممکن است سلامتی آن ها به خطر بیفتد.

البته پزشک متخصص شما با توجه به شرایط شما می تواند رژییم خاصی را به شما بدهد و یا با ارزیابی شما بگوید قادر به روزداری هستید یا نه! بیماران کلیوی روزه بگیرند یا نه ؟ چرا ؟ : نکات مربوط به بیماری های کلیه و ماه رمضان

بیماران کلیوی روزه بگیرند یا نه ؟ چرا ؟ : نکات مربوط به بیماری های کلیه و ماه رمضان
بیماران کلیوی روزه بگیرند یا نه ؟ چرا ؟ : نکات مربوط به بیماری های کلیه و ماه رمضان

 

در سخنگو بخوانید :

افراد دارای میگرن روزه بگیرند یا نه ؟

روزه داری در افراد مبتلا به بیماری های قلبی

دیابتی ها روزه بگیرند یا نه ؟ چرا و چطور ؟

همچنین ببینید

پیامک به مناسب رحلت امام خمینی

پیامک به مناسب رحلت امام خمینی : اس ام اس مناسبتی رحلت امام خمینی

پیامک به مناسب رحلت امام خمینی : اس ام اس مناسبتی رحلت امام خمینی پیامک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *