mp3 indir - mp3 indir - mp3 indir - mp3 indir
خانه / سرگرمی / باید ها و نباید ها در مجالس رقص : آداب کامل رقصیدن در مجالس

باید ها و نباید ها در مجالس رقص : آداب کامل رقصیدن در مجالس

باید ها و نباید ها در مجالس رقص به شما می آموزد چطور در مجالس رقص مختلف خود را با محیط وقف دهید و از بودن در آن جا لذت ببرید باید ها و نباید ها در مجالس رقص را در زیر بخوانید.

فرهنگ لباس رقص را بدانید

در تمام ملل  رقص، خود فرهنگی جداگانه داشته  اگر می خواهید با کس یا گروهی در رقص هماهنگی داشته باشید، مطمئناً باید دنبال کننده ی آداب و رسوم آن گروه باشید. یکی از راههای همخوانی، نوع لباس یکسان و مربوط به آن گروه است. که خود شامل پوشش اعم از نوع پیراهن، دامن یا شلوار، و… می باشد. شاید برای رقص در محیط منزل یا … بتوانید غیر رسمی یا هرطور که دوست دارید لباس بپوشید امّا، برای مثال، اگر به یک مهمانی رسمی دعوت شدید، پوشیدن کت و شلوار رسمی برای مردها و برای زنان، لباس شب، الزامیست.

تشخیص اینکه چه لباسی بپوشید، دشوار نیست، حتّی می توانید باپیروی از نحوه ی پوشش همگانی دیگران در مجالس مختلف، طبق عرف آن جمع پیش روید یا از یک شخص کارآمد در زمینه نوع پوشش آن میهمانی کمک بگیرید و لباس مناسب با آن مجلس را تهیّه کنید. در اینجا به نکاتی مهم اشاره می کنیم که با بهره بری از آنها می توانید نوع پیراهن، شلوار، کت، دامن، کروات، کفش و … را برای هر مجلس انتخاب کنید.

همواره طوری لباس بپوشید که خودتان و نفر مقابل شما از همراهی با شما  لذت ببرد:

 • در هر مجلس رقصی اعم از رسمی و غیر رسمی، همواره کفشی مناسب رقص بپوشید. از پوشیدن کفشهای بیش از حد پاشنه بلند، لیز یا کفشهای سنگین و ته اسفنجی جدا خودداری کنید. چرا که ممکن است در بین رقص به زمین بچسبد، لیز بخورید و یا باعث فشار به زانو ها و دیگر قسمتهای پا شود و آسیب ببینید.
 • برای رقص به خصوص رقص تند، سعی کنید از پوشش لباس های باز یا خیلی نازک خودداری کنید، درست نیست که بدن عریان یا خیس شما را نفر مقابلتان لمس کند به این نکته توجه کنید.
 • در رقـص های دو نفره تند مثل چرخشی، نباید لباسهایی با آستین گشاد  بپوشید، چرا که هر آن ممکن است دست نفر مقابل شما به هنگام چرخش به آستین شما گیر کند.
 • زیورآلاتی مثل، ساعت، انگشترهای تیز و بزرگ، گردن بند های گشاد و بلند و … ممکن است در رقص های تند و دو نفره، موجب صدمه به همراه شما شود پس رعایت کنید.
 • آقایان: لطفا حتّی المقدور موقع رقص، جاسوئیچی خود را نیاورید، در غیر اینصورت در جیب عقب خود بگذارید تا به همراه خود آسیبی نزنید.
 • خانم ها: اگر موی بلند دارید، بهتر است آن را  جمع کنید، چرا که دست همراه شما به موهای شما گیر کرده یا ممکن است در حرکت های سریع چرخشی به چشم یا پوست شما و همراهتان آسیب بزند.

پیش نیازهای دیگر:

از آنجایی که رقـص معمولاً با شخصی دیگر همراه است و یک کار گروهی است، بنابراین قبل از ورود به  مجالس موارد زیر را رعایت کنید:

 • حتما دوش بگیرید و از مام یا اسپری ضد تعریق استفاده کنید.
 • مسواک بزنید و آدامس بجوید یا از شستشودهنده های دهان مصرف کنید.
 • قبل از آن از خوردن غذاهایی که در آن پیاز یا سیر بکار رفته اکیدا خودداری کنید.
 • در صورتی که مجلس یا نفر مقابل شما سیگاری نیست، از کشیدن سیگار جهت جلوگیری از بوی بد سیگار موقع رقص خودداری کنید.

در حین رقص:

 • حین رقص بطور مداوم از بو ندادن بدن یا دهان خود مطمئن شوید.
 • در حین رقصهای تند سعی کنید، در حین آن صورت خود را شسته یا شب حتماً به حمام بروید.
 • آقایان می توانند به دلیل عذق کردن زیادشان ز در حین رقص های تند، یک پیراهن اضافی همراه خود ببرند تا در صورت لزوم تعویض کنند.

درخواست رقص:

جملات زیر می توانید برای تقاضای رقص ادا کنید:

 • میشه با این آهنگ برقصیم؟
 • آیا مایل هستی با من برقصی؟
 • دوست دارید برقصید؟
 • اجازه دارم با شما برقصم؟

از قدیم تاکنون مرسوم است که مردها از خانم ها تقاضای رقـص کنند، امّا فرهنگ ها همواره تغییر پذیرند. امروزه خانم ها آنقدر اجتماعی هستند که  در مجالس رسمی نیز ممکن است آنها تقاضای رقص کنند.

اگر کسی که دوست دارید با او برقصید با گروهی دیگر می رقصد، حتّی اگر نگاهی از او به شما خیره شد، باز هم با نزدیک شدن به وی یا نگاه های پشت سرهم، خود را تحقیر نکنید. صبر گنید نوبتتان شود.

ادب حکم می کند اگر در این شلوغی میهمانی، کسی را که دوست دارید با او برقصید، مشغول صحبت کردن با کس دیگری است، حرف او را قطع نکنید.

وقت شناس باشید، همواره با کسی در رقص همراه شوید که او هم متمایل به دعوت شما باشد و در حین رقص با هیجان شما را همراهی کند توجه کنید.

با حرکتی  آهسته  به طرف شخص مورد نظر برای تقاضای رقص بروید، تا او کاملا زمان تصمیم گیری را داشته باشد، اگر در این بین او هیچ  لبخند یا رویی نشان نداد، قبل از رسیدن به وی، کسی دیگر را انتخاب کنید.

سعی کنید رعایت محیط را بکنید و ادب و عرف را رعایت کنید. برای مثال، برخی عادت دارند در مجالس گوشه ای نشسته با همراه خود تنها صحبت کنند و علاقه ای به رقص ندارند، بنابراین از آنها تقاضای رقص نکنید.

اگر از طرف دو نفر دعوت به رقص شدید، ادب حکم می کند، ضمن پذیرفتن دعوت کسی که بیشتر تمایل دارید با وی برقصید را قبول و از نفری دیگر عذرخواهی کرده و به او بگویید که بعداً با او خواهید رقصید.

از چه کسی درخواست رقص کنید

برخی افراد به دلیل ت مهارت خاصّ در رقص همواره کسان زیادی دوست دارند با آنها برقصند، اگر یکبار با وی رقصیدید، ادب حکم می کند که برای بار دوّم تقاضای رقص نکنید. مطمئناً کسان دیگر نیز همچون شما منتظرند تا با وی برقصند.

یکی از معضلات این مجالس تک رویست، به این صورت که میهمانان تنها با همراه خود تمام شب را می رقصند، یکی از جذّابیتهای این میهمانی ها این است که میهمانان با میزبان یا افراد دیگر نیز برقصند، یا حتّی در بعضی حالات دیده می شودکه در پارتی هایی که صرفاً برای رقص یا پایکوبیست، زن و شوهر به جای پیوستن به دیگران، تمام شب را از پیش هم تکان نمی خورند و با هم حرف می زنند.

مطمئناً مهارت رقصیدن در افراد مختلف، متفاوت است، بهتر است ابتدا به مبتدیان اجازه دهید که خودی نشان دهند، یا در حین رقص با آنها همراهی کنید و خیلی از حرکات مهارتی خود استفاده نکنید، بعد از آنها می توانید تمام توانایی خود را نشان دهید!! چرا که اگر این کار را از بدور ورود بکنید، دیگر کسی از روی اعتماد به نفس پایین، جرأت بلند شدن و رقصیدن را ندارد.

جواب رد دادن به تقاضای رقص

از نظر اجتماعی این کار ناشایست است. البته بعضی به دلیل خجالت یا مبتدی بودن این دعوت را رد میکنند. به هر صورت سعی کنید تحت هیچ شرایطی تقاضای رقص کسی را رد نکنید. حتّی اگر دوست داشتید با نفری دیگر در آن مجلس برقصید، باز هم دقایقی با نفر متقاضی برقصید. اگر مجبور شدید تقاضای کسی را قبول نکنید، تنها می تواند از جمله های مودّبانه مثل :۱- من رقص بلد نیستم. ۲- خسته هستید. ۳- من قول دادم که با (X) برقصم. یا من خیلی رقصیدم، یه استراحتی بکنم بعد، در این صورت ادب حکم می کند تا آخر آهنگی که آن نفر به شما پیشنهاد رقص داده، از صندلی بلند نشوید، البته این را هم فراموش نکنید که همیشه همه کس به شما تقاضای رقص نمی کنند، شاید نفر اوّل، نفر آخر باشد!

اول از همه مودبانه عذرخواهی کنید، معمولاً مجلس های رقص و پایکوبی، بیشتر از ۳ یا چهار ساعت طول می کشد و مطمئناً در این میان تنها عدّه ا ی محدود و حرفه ای هستند که می توانند بدون وقفه برقصند، بنابراین بیشتر افراد بعد از یکی دو بار رقصیدن خسته شده و می خواهند استراحت کنند، دراین بین اصرار شما بر دعوت به رقص، کاری غیر منطقی و خارج از ادب است. همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، برخی نیز واقعاً از رقصیدن خجالت می کشند، به آنها نیز نباید اصرار کنید. همچنین در برخی مجالس رقص رسمی، درخواست بیشتر از یکبار از شخصی خارج از عرف است.

در هنگام رقص:

خطوط رقص: معمولاً رقص در در جهت عقربه ساعت حرکت می کند. به خصوص رقص های والتز، فاکس تروت، تانگو، رقص پا، پولکا، دقیقاً در این جهت حرکت می کند. رقص های آمریکای لاتین و سوئینگ (چرخشی) حدود خطوط خاصّی ندارد و متنوع است. گاهی می توان با یک آهنگ ، رقص های متفاوت انجام داد، برای مثال، رقص چرخشی با رقص پا، در این صورت کسانی که چرخشی یا سوئینگ می رقصند در وسط سالن و بقیّه در جهت عقربه ساعت می رقصند.

، جفت به جفت می رقصند، بنابراین نباید شما طوری وارد میدان شوید که بین آنها قرار گیرید یا مزاحم حدود رقص آنها شوید.

آموزش در مجالس رقص

البته در مواقع زیر و تحت شرایط خاصّ، می توانید در میهمانی ها رقص را یاد بگیرید و از لحاظ خود بیشتر لذّت ببرند:

 • هیچ گاه به حالت دستوری و در همان لحظه ی پیشنهاد کسی برای رقص نگویید: “به من یاد بده”!، در این حالات اگر نفر متقاضی رقص، خجالتی باشد، دقایقی را به شما آموزش می دهد و برای آهنگهای بعدی دیگر سراغ شما نمی آید و از دیدتان خود را پنهان می کند و اگر خجالتی نباشد، اصلاً چیزی یاد نمی دهد و شما را رها می کند و تا آخر مجلس شما را به دید یک مزاحم می نگرد!
 • بهتر است این طور بگویید: “دوست دارم برقصم ولی خیلی بلد نیستم”، این جمله بدان معناست که دوست دارید او به شما کمک کند ولی بدون هیچ اجباری.
 • بعد از آن است که دعوت کننده شما را به میدان رقص می آورد و سعی می کند با انجام حرکات اوّلیه با شما برقصد، یا اگر بلد نیستید می توانید با لبخند ولی مودبانه بگویید:”من با این آهنگ نمی توانم برقصم، بهتر است بعداً با یه آهنگ دیگر با شما برقصم”
 • بهتر است، از دوستان یا کسانی که در مجالس قبلی نیز با آنها آشنایی دارید، بخواهید که مدل رقصیدن با آن آهنگ را به شما یاد بدهند  تا فردی غریبه که برای اوّلین بار دیده اید و از شما دعوت به رقص کرده است.
 • اگر از مدل یا حرکات رقص کسی خوشتان آمده، بعداز رقص وی و در فرصتی مناسب از او بخواهید که به شما هم یاد دهد.

حالات صورتتان را با رفتار تناسب بدهید

با لبخندی  به چشم های همراه خود نگاه کنید. حتّی اگر وی خیلی با رقص شما همراه نیست، سعی  بر این است حس خوبی  را در رقص بگیرید. موقع رقص، ذهن خود را از هرگونه مشکلات معمول دیگر در زندگی روزمره، اعم از کاری، درسی، خانوادگی و … خالی کنید، و تنها به رقصیدن فکر کنید.

در آخر رقـص:

بعد از اتمام رقص، از همراه خود تشکر کنید. در مراسم رقص رسمی او نیز به شما می گوید: “خواهش می کنم”، امّا در بیشتر مجالس خودمانی و معمولی، در مقابل تشکّر شما، همراه شما نیز می گوید: “مرسی”

همچنین اگر از رقص با همراه خود واقعاً لذّت بردید، این را به وی بگویید. حتّی اگر وی در حدّ حرفه ای یا مبتدی رقصید، باز هم فروتنی خود را نشان دهید و از وی تشکّر کنید. جملاتی مثل، “از رقـص با شما به خصوص در حرکات چرخشی، لذّت بردم، واقعاً حرفه ای می چرخیدید”، اگر هر دوی شما حرفه ای هستید و یک مدل مثلاً والتز رقصیدید، از وی بخواهید که در دور بعدی یا مجلس بعدی، رقص دیگر مثل، کاکا را امتحان کنید.

ترک کردن محل رقـص :

وقتی آهنگ تمام شد، خیلی با شکوه، امّا سریع محل رقص ترک کنید. مرسوم است که مرد بازوی خانم را بگیرد و او را روی صندلی بنشاند. البته امروزه با وجود تقاضای رقص از طرف خانم ها به مردها، این روحیات دیگر فقط در مراسم رسمی قابل انتظار است. همچنین تشخیص دهید که در آهنگ بعدی آیا او واقعاً تمایل به رقصیدن دوباره با شما را دارد یا خیر؟

ورودی محل رقص را خالی بگذارید

بیشتر میدان های رقص در تمامی مجالس، جای محدودی را دارد، بنابراین از ازدحام  زیاد و ایستادن در ورودی ها یا جای دیدن مردمی که بر صندلی نشسته اند  تماشا می کنند، خودداری کنید. معمولاً این کار خارج از ادب است.

به کسان دیگر نیز میدان رقص را بدهید

به دلیل محدودیت جای رقص، استفاده ی آن عمومیست، شاید برخی نیز برای رقص مخصوص خود نیاز به فضای بیشتری داشته باشند. از نظر اجتماعی صحیح این است که تا آنجا که می توانید، فضایی برای آنها خالی بگذارید. باز هم تأکید می کنیم که از برخورد تصادفی با جفت ها یا مبتدیان خودداری کنید، حتّی سعی کنید همواره فضایی بین خود و آنها قائل شوید. می توانید اگر رقص شما فضای زیادی را می گیرد، هر از چند گاه مدل رقص خود را تغییر دهید تا به دیگران نیز مهلت رقص را بدهید و از ازدحام بیش از حدّ در گوشه های میدان جلوگیری شود.

این مهلت دادن به دیگران، حتّی گاهی می تواند به معنای ترک میدان رقص نیز باشد، اگر می بینید واقعاً جمعیت زیاد است، بهتر است برای مدتّی آنجا را ترک و در جای دیگر بایستید تا دیگران نیز فرصت رقص را در میدان داشته باشند. همه مردم با همه نوع آهنگ نمی توانند برقصند، در مورد برخی آهنگها، شاید افراد محدودی آن هم تنها در میدان رقص باشند، اگر آنقدر در رقص ماهر هستید یا اعتماد به نفس بالایی دارید، بهتر است آنها را همراهی کنید.

سعی کنید از نظر سرعت رقص (آرام یا شاد) با دیگر افراد هماهنگ باشید!  شاید دو زوجی که با حرکات چرخشی و سریع با اندامی هماهنگ و زیبا می رقصند، در دید اوّل، بسیار دیدنی باشد، امّا خوب که توجّه می کنید، می بینید متأسفانه بیشتر فضای میدان را بدون ملاحضه رقص دیگران، به خود اختصاص دادند.

رقص ایریال (چرخشی یا حرکات آکروباتیک):

“به هیچ عنوان این رقص را انجام ندهید”، اگر خیلی هم در این رقص حرفه ای هستید باز هم خطرناک است!!! باید ها و نباید ها در مجالس رقص

کسی را مسخره یا سرزنش نکنید!

هرگز همراه خود را بابت حرکتی اشتباه سرزنش نکنید.

در صورت اشتباه از هر کدام از طرفین، بهتر است هر دو با لبخندی، به رقص خود ادامه دهند. حتّی اگر خطا در رقص از طرف شما نبوده، به خصوص اگر شما مرد هستید، از این اشتباه با لبخندی مهربانانه بگذرید و ادامه دهید. اگر هم شما اشتباه کردید، احتیاج به عذرخواهی نیست با لبخندی ادامه دهید.البته بد نیست اگر او متوجّه این اشتباه شما شد با گفتن یک جمله کوتاه و آرام، لبخندی بزنید و بگویید: “شرمنده!

یا همراهتان از رقص شما راضی است ؟

همواره سعی کنید هماهنگ با او برقصید، بیشتر مواقع هر دو نفر از نظر مهارت در رقص با هم برابر نیستند، در این حالت پیشنهاد می شود کسی که ماهرتر است از نظر سرعت و مدل با همراه خود که مبتدی تر است هماهنگ شود. بهتر است ابتدا با حرکاتی آهسته و ابتدایی  تر آغاز کنید، اگر احساس کردید او نیز ماهر است، به تدریج بر سرعت و تنوع حرکات خود بیافزایید. در این صورت هر دونفر از با هم رقصیدن لذّت می برید.

در مورد رقص های چرخشی (سوئینگ) یا لاتین (اسپنیش)، نیز باید در ابتدا از انجام، چرخش های سریع و یکباره به همراه رقص پا تند و … خودداری کرد، چرا که اگر طرف مقابلتان ناشی باشد، سبب کاهش اعتماد به نفس وی می شود. باید ها و نباید ها در مجالس رقص

مرسوم این است که هر دو نفر طوری در رقص با هم هماهنگ باشند تا هر دو در این بین راحت باشند و از رقصیدن لذّت ببرند، بنابراین بهتر است به حرکاتی که او دوست دارد یا بدش می آید توجّه کنید، برای مثال، در رقص سوئینگ(چرخشی)، بعضی خانم ها از اینکه در آخر چرخش، با سر روی بازوی نفر مقابل بصورت خمیده قرار بگیرند، خوششان نمی آید از این موضوع مطمئن شوید.

باید ها و نباید ها در مجالس رقص
باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص
باید ها و نباید ها در مجالس رقص
باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص

 

نتیجه گیری باید ها و نباید ها در مجالس رقص :

 • جایگاه رقص خود را بدانید، فراموش نکنید که اگر می خواهید رقص چرخشی (سوئینگ) داشته باشید، در مرکز میدان، در غیر این صورت در دور میدان طبق حرکات عقربه ساعت پیش روید.
 • اگر می دانید همراه شما توانایی انجام یک حرکت مهارتی یا ابتکاری را ندارد، آن را انجام ندهید.
 • هرگز به اشتباهات همراه خود نخندید.
 • سعی نکنید با اجبار به کسی مدل رقصی را یاد دهید.
 • اگر به کسی پیشنهاد رقص دادید، تمام شب را با او نگذرانید و با نفرات دیگر نیز برقصید.
 • شما که رقّاص حرفه ای هستید، خود نیز روزی مبتدی بودید، بنابراین به مبتدیان در مجالس احترام بگذارید و آنها را مسخره نکنید.
 • لبخند، احترام و صمیمیت را برای ایجاد فضایی گرم بین خود و همراه را فراموش نکنید.
 • با رعایت کامل نکات این مقالات رقص، می توانید در هر مجلس رقص عمومی، لحظات خوشی را داشته باشید و از میهمانی لذّت ببرید.
 • لباس و زیورآلات شما باید ضمن هماهنگی با آن مجلس، دست و پا گیر نباشد و راحت باشد و امن .
 • حتّی المقدور دعوت کسی را برای رقص رد نکنید..
 • در میدان رقص، ملاحظه ی زوجین را بکنید و از شلوغ کردن و حرکات آکروباتیک خودداری کنید.
 • باید ها و نباید ها در مجالس رقص را رعایت کنید. باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص  باید ها و نباید ها در مجالس رقص باید ها و نباید ها در مجالس رقص

همچنین ببینید

پوستر فیلم اکشن جوخه انتحار : پوستر فیلم و شخصیت های فیلم

پوستر فیلم جوخه انتحار جوخه انتحار از براساس داستان هایی از کمیک برک های شرکت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *